Wybielanie

Chętniej się uśmiechamy, gdy nasze zęby są jaśniejsze.

Proponujemy Państwu zabieg wybielania zębów w gabinecie lub w domu metodą nakładkową. Obecnie istnieje kilka metod rozjaśniania zębów. Do droższych i szybszych należy wybielanie przy pomocy lampy w gabinecie, metodą tańszą jest wybielanie nakładkowe, które pacjent może przeprowadzić w domu. Technika ta wymaga czasu i zaangażowania pacjenta. Niekiedy niesie ze sobą powikłania w postaci nadwrażliwości zębów (powinny minąć po kilku tygodniach), przynosi jednak zadowalające efekty.

Wybielanie nakładkowe jest metodą w pełni bezpieczną, a jej skuteczność wynosi około 90%.

Nie jest szkodliwe, nie powoduje zmian chemicznych w strukturze zęba, nie osłabia jego odporności na próchnicę, nie powoduje również stanu zapalnego miazgi zębów. Przed rozpoczęciem zabiegu wybielania musi zostać przeprowadzone badanie stanu jamy ustnej, należy wymienić nieszczelne wypełnienia, ewentualnie zabezpieczyć je wypełnieniami tymczasowymi i należy usunąć kamień nazębny.

Korony protetyczne, mosty czy inne uzupełnienia protetyczne oraz wypełnienia kompozytowe nie wybielają się, dlatego wszelkie stałe rekonstrukcje należy wykonać po zakończeniu wybielania. Pacjent otrzymuje nakładki wykonane na podstawie wcześniej pobranych wycisków i specjalny żel wybielający. W domu żel należy zaaplikować do nakładek i założyć na zęby. Powinno się nosić nakładki całą noc lub nieprzerwanie 2-4 godziny w ciągu dnia przez 3-7 dni zależnie od stosowanego preparatu i indywidualnych potrzeb pacjenta. W razie wystąpienia nadwrażliwości należy zwrócić się do lekarza prowadzącego. Zwykle wystarcza zastosowanie pasty do zębów wrażliwych lub specjalnego żelu.

W czasie wybielania należy stosować tzw. białą dietę, dobrze jest przedłużyć ją nawet do 14 dni po zakończeniu wybielania.

Szkliwo w tym czasie jest narażone na szybsze wchłonięcie barwników, dlatego należy unikać kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, napojów typu Coca-Cola itp. Niewskazane jest palenie papierosów. Po okresie stabilizacji koloru (2 do 3 tygodni) można wymienić uzupełnienia protetyczne i wypełnienia kompozytowe na nowe, dobierając nowy pasujący kolor.