Periodontologia

Jest nauką o przyzębiu, czyli o zespole tkanek, które współdziałają w utrzymaniu zęba w kości.

Podstawowym zabiegiem w periodontologii jest zabieg scalingu, czyli usunięcia kamienia nazębnego. Kamień jest to zmineralizowana płytka nazębna czyli twardy osad gromadzący się zarówno nad jak i pod dziąsłami. Powstaje z resztek jedzenia, bakteryjnych produktów przemiany materii i substancji zawartych w ślinie, jest też miejscem bytowania bardzo wielu groźnych bakterii, które sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych w przyzębiu, co prowadzi do zaników dziąseł, stanów zapalnych kości przyzębia, zaniku kości wyrostka zębodołowego i rozchwiania zębów.

Powstawaniu kamienia nazębnego sprzyja spożywanie dużej ilości kawy i herbaty oraz palenie papierosów.

Zabieg scalingu przeprowadzony przy użyciu scalera ultradźwiękowego pozwala usunąć kamień nad i poddziąsłowy, zapobiega zaczerwienieniu i krwawieniu z dziąseł, hamuje obrzęk, rozrost i ucieczkę dziąseł, ogranicza szerzenie się procesu zapalnego w kierunku kości, co pozwala uniknąć zanikania kości wokół zębów ich przedwczesnej utracie. Po scalingu przeprowadzany jest zabieg piaskowania.
Pozwala on na usunięcie osadów i przebarwień, szczególnie w przestrzeniach międzyzębowych, co optycznie rozjaśnia uśmiech pacjenta. Po usunięciu kamienia i osadu zęby zostają wypolerowane i polakierowane preparatem remineralizujacym i wzmacniającym tkanki zęba.