Profilaktyka

Odgrywa bardzo istotną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom zębów, przyzębia i jamy ustnej.

Profesjonalne zabiegi profilaktyczne przeprowadzane w naszym gabinecie i prawidłowa higiena jamy ustnej pozwolą jak najdłużej zachować zdrowe i piękne zęby.
Do zabiegów profilaktycznych zaliczamy scaling, czyli usunięcie kamienia i paskowanie oraz lakowanie i lakierowanie.
Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd (miejsc, w których najczęściej rozwija się próchnica) półpłynnym materiałem. W ten sposób uzyskujemy bardziej gładką powierzchnię, ułatwia to oczyszczanie powierzchni zęba, jak również utrudnia przyleganie bakterii i zaleganie resztek pokarmowych.
Zabieg lakowania najczęściej wykonywany jest głównie u dzieci i dotyczy zębów stałych zwykle szóstych, ale jak najbardziej jest wskazany w zębach siódmych, piątych i czwartych oraz ósmych, czyli wszędzie tam gdzie na powierzchni zęba są bruzdy, dołki i zagłębienia. Zabieg taki można wykonać w miarę potrzeby również w zębach mlecznych i w zębach stałych u osób dorosłych.
Lakierowanie to wcieranie we wszystkie powierzchnie zębów preparatów, które zawierają fluor oraz związki mineralne wzmacniające tkanki zęba i chroniące je przed próchnicą, nadmiernym ścieraniem oraz nadwrażliwością.