Stomatologia dziecięca

Dzieci to wymagający i jednocześnie bardzo wdzięczni pacjenci. Odpowiednie podejście i zastosowanie odpowiednich sposobów leczenia, jak i właściwych materiałów do wypełnień zapewnia właściwą opiekę nad zdrową jamą ustną naszych najmłodszych pacjentów.

Pierwsze spotkanie z dentystą jest bardzo ważne. Zalecane jest by odbyła się między 18 a 24 miesiącem życia.

Pierwszą wizytę należy zaplanować.

Powinna być to tzw. wizyta adaptacyjna, na której dziecko poznaje gabinet i lekarza, na której lekarz może zbadać jamę usną dziecka i ewentualnie przeprowadzić niewielkie zabiegi profilaktyczne. Nie jest wskazane by pierwsza wizyta wiązała się z bólem i strachem, bo niestety te skojarzenia będą towarzyszyły dziecku bardzo długo i będą utrudniały dalszą współpracę.
Wizytę należy zaplanować w godzinach przedpołudniowych lub po popołudniowej drzemce, ważne jest by dziecko nie było zmęczone i rozdrażnione.

W moim gabinecie u dzieci najczęściej opracowuję ubytki metodą ART.
Jest to alternatywny sposób opracowywania ubytków próchnicowych. Metoda ta pozwala usunąć tkanki zmienione próchnicowo bez używania wiertła. Ubytki pozbawione próchnicy wypełnia się specjalnym materiałem, najczęściej zalecane zarówno w przypadku standardowego leczenia zębów mlecznych, jak również w tej metodzie są cementy glassionomerowe.
W swojej praktyce stosuję najlepsze materiały firmy GC oraz 3M ESPE.